Mitsubishi M420i/M760
1.7/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2004Discontinued
- NetworkGSM
- Display— · 176×240
- Camera1.3 MP
- Memory—
- BatteryRemovable Li-Ion battery
- OS—
Sponsored
The Mitsubishi M420i/M760 is a smartphone announced 2004. A 1.3 MP main camera. AppsApk rates the Mitsubishi M420i/M760 at 1.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2004, Q4 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 98 x 47 x 25 mm (3.86 x 1.85 x 0.98 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFD, 256K colors |
| Resolution | 176 x 240 pixels, 4:3 ratio |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 19MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 1.3 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| USB | Proprietary |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion battery |
MISC | |
| Colors | Silver |
● Questions about this phone
When was the Mitsubishi M420i/M760 released?
The Mitsubishi M420i/M760 was announced 2004, Q4.
What camera does the Mitsubishi M420i/M760 have?
The Mitsubishi M420i/M760 features a 1.3 MP main camera. Specifications: 1.3 MP.
Does the Mitsubishi M420i/M760 support 5G?
No, the Mitsubishi M420i/M760 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Mitsubishi M420i/M760?
AppsApk's editorial team rates the Mitsubishi M420i/M760 at 1.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.