| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2012, February. Released 2012, June |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 123 x 63 x 10 mm (4.84 x 2.48 x 0.39 in) |
| Weight | 117 g (4.13 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.0 cm2 (~58.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~297 ppi density) |
| OS | Android 2.3.7 (Gingerbread), upgradable to 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Intel Atom Z2460 |
| CPU | 1.6 GHz |
| GPU | PowerVR SGX540 |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB (12GB user available), 1GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion battery |
| Colors | Black |
| Price | About 210 USD |