Orange Hiro
3.6/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1700 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Orange Hiro is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.3 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 1700 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Orange Hiro at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
4.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, Q3. Released 2013, Q3 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 127.1 x 62 x 8 mm (5.00 x 2.44 x 0.31 in) |
| Weight | 96 g (3.39 oz) |
| SIM | Yes |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~64.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~228 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | Yes |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the Orange Hiro released?
The Orange Hiro was announced 2013, Q3. Released 2013, Q3.
What is the Orange Hiro's display size?
The Orange Hiro has a 4.3 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much storage does the Orange Hiro have?
The Orange Hiro is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Orange Hiro have?
The Orange Hiro features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Orange Hiro battery capacity?
The Orange Hiro has a 1700 mAh battery.
Does the Orange Hiro support 5G?
No, the Orange Hiro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Orange Hiro run?
The Orange Hiro runs Android 4.1 (full: Android 4.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Orange Hiro?
AppsApk's editorial team rates the Orange Hiro at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.