Orange Gova
5.7/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Orange Gova is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Orange Gova at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, April |
BODY | |
| Dimensions | 7.9 mm thickness |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean) |
| Chipset | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the Orange Gova released?
The Orange Gova was announced 2014, February.
What is the Orange Gova's display size?
The Orange Gova has a 4.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Orange Gova have?
The Orange Gova comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Orange Gova have?
The Orange Gova is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Orange Gova have?
The Orange Gova features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Orange Gova battery capacity?
The Orange Gova has a 2000 mAh battery.
Does the Orange Gova support 5G?
No, the Orange Gova does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Orange Gova run?
The Orange Gova runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Orange Gova?
AppsApk's editorial team rates the Orange Gova at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.