Orange Neva jet 5G
7.0/ 10
Announced 2019Available
- Network5G / LTE / HSPA
- Display6.47 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Orange Neva jet 5G is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.47 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) chipset, a 48 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Orange Neva jet 5G at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
8.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G | 5G band 41(2500), 78(3500); NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat18 1200/150 Mbps, 5G (2+ Gbps DL) |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, November |
| Status | Available. Released 2019, November |
BODY | |
| Dimensions | 159.2 x 73.4 x 7.9 mm (6.27 x 2.89 x 0.31 in) |
| Weight | 171 g (6.03 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.47 inches, 102.8 cm2 (~87.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~398 ppi density) Android 9.0 (Pie); MiFavor 9.1 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); MiFavor 9.1 |
| Chipset | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.7, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.4, (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 20 MP, f/2.2, 11mm (ultrawide)" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 20 MP, f/2.0, (wide), 1/2.8", 1.0μm " |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 4+) Qi wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue |
| Models | 1.01 W/kg (head) |
| Price | About $998.49 |
● Questions about this phone
When was the Orange Neva jet 5G released?
The Orange Neva jet 5G was announced 2019, November.
What is the Orange Neva jet 5G's display size?
The Orange Neva jet 5G has a 6.47 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Orange Neva jet 5G have?
The Orange Neva jet 5G comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Orange Neva jet 5G have?
The Orange Neva jet 5G is available with 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Orange Neva jet 5G have?
The Orange Neva jet 5G features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Orange Neva jet 5G battery capacity?
The Orange Neva jet 5G has a 4000 mAh battery.
Does the Orange Neva jet 5G support 5G?
Yes, the Orange Neva jet 5G supports 5G networks.
What operating system does the Orange Neva jet 5G run?
The Orange Neva jet 5G runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Orange Neva jet 5G?
AppsApk's editorial team rates the Orange Neva jet 5G at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.