| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| 4G bands | LTE 800 |
| Speed | HSPA, LTE, EV-DO Rev. A |
| Announced | 2013, January. Released 2013, February |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 158.6 x 83.2 x 9.9 mm (6.24 x 3.28 x 0.39 in) |
| Weight | 210.5 g (7.41 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | Natural IPS Pro LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.9 inches, 96.0 cm2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~373 ppi density) |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean); Flux UX UI |
| Chipset | Qualcomm APQ8064 Snapdragon S4 Pro |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 320 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3140 mAh battery |
| Colors | Black, White |