Pantech Discover
2.0/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2013Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.8 inches · 720×1280
- Camera12.6 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The Pantech Discover is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.8 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.5 GHz Krait chipset, a 12.6 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 4.0. AppsApk rates the Pantech Discover at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 17(700) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, January. Released 2013, January |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 134.2 x 68.6 x 9.1 mm (5.28 x 2.70 x 0.36 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Micro |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.8 inches, 63.5 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~306 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB (13GB user available), 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 12.6 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray |
| Price | About 410 USD |
● Questions about this phone
When was the Pantech Discover released?
The Pantech Discover was announced 2013, January. Released 2013, January.
What is the Pantech Discover's display size?
The Pantech Discover has a 4.8 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Pantech Discover have?
The Pantech Discover comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Pantech Discover have?
The Pantech Discover is available with 16GB / 13GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Pantech Discover have?
The Pantech Discover features a 12.6 MP main camera. Specifications: 12.6 MP.
What is the Pantech Discover battery capacity?
The Pantech Discover has a 2100 mAh battery.
Does the Pantech Discover support 5G?
No, the Pantech Discover does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Pantech Discover run?
The Pantech Discover runs Android 4.0 (full: Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the Pantech Discover?
AppsApk's editorial team rates the Pantech Discover at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN