Pantech Breeze IV
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.0 inches · 240×400
- Camera3.15 MP
- Memory—
- Battery1030 mAh
- OS—
Sponsored
The Pantech Breeze IV is a smartphone announced 2013. Key specs include a 3.0 inches display, a 3.15 MP main camera, and a 1030 mAh battery. AppsApk rates the Pantech Breeze IV at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, November. Released 2013, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 106.4 x 53.1 x 17.5 mm (4.19 x 2.09 x 0.69 in) |
| Weight | 102 g (3.60 oz) |
| SIM | Yes |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.0 inches, 25.6 cm2 (~45.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~155 ppi density) |
PLATFORM | |
| Chipset | Qualcomm QSC6270 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 256MB 128MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | LED flash |
| Single | 3.15 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | No |
| USB | microUSB |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1030 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 177 USD |
● Questions about this phone
When was the Pantech Breeze IV released?
The Pantech Breeze IV was announced 2013, November. Released 2013, November.
What is the Pantech Breeze IV's display size?
The Pantech Breeze IV has a 3.0 inches display with 240 x 400 pixels resolution.
What camera does the Pantech Breeze IV have?
The Pantech Breeze IV features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Pantech Breeze IV battery capacity?
The Pantech Breeze IV has a 1030 mAh battery.
Does the Pantech Breeze IV support 5G?
No, the Pantech Breeze IV does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What is AppsApk's rating for the Pantech Breeze IV?
AppsApk's editorial team rates the Pantech Breeze IV at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.