Pantech Flex P8010
2.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2012Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.3 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1830 mAh
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The Pantech Flex P8010 is a smartphone announced 2012. Key specs include a 4.3 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.5 GHz Krait chipset, a 8 MP main camera, a 1830 mAh battery, and runs Android 4.0. AppsApk rates the Pantech Flex P8010 at 2.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 4(1700/2100), 17(700) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, September. Released 2012, September |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 129.8 x 67.1 x 7.9 mm (5.11 x 2.64 x 0.31 in) |
| Weight | 132 g (4.66 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED Advanced capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~58.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1830 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray |
| Price | About 255 USD |
● Questions about this phone
When was the Pantech Flex P8010 released?
The Pantech Flex P8010 was announced 2012, September. Released 2012, September.
What is the Pantech Flex P8010's display size?
The Pantech Flex P8010 has a 4.3 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Pantech Flex P8010 have?
The Pantech Flex P8010 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Pantech Flex P8010 have?
The Pantech Flex P8010 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Pantech Flex P8010 have?
The Pantech Flex P8010 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Pantech Flex P8010 battery capacity?
The Pantech Flex P8010 has a 1830 mAh battery.
Does the Pantech Flex P8010 support 5G?
No, the Pantech Flex P8010 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Pantech Flex P8010 run?
The Pantech Flex P8010 runs Android 4.0 (full: Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Pantech Flex P8010?
AppsApk's editorial team rates the Pantech Flex P8010 at 2.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.