| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 4(1700/2100), 17(700) |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2012, September. Released 2012, September |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 129.8 x 67.1 x 7.9 mm (5.11 x 2.64 x 0.31 in) |
| Weight | 132 g (4.66 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | Super AMOLED Advanced capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~58.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1830 mAh battery |
| Colors | Gray |
| Price | About 255 USD |