Pantech Vega No 6
3.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.9 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3140 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Pantech Vega No 6 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.9 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Krait chipset, a 13 MP main camera, a 3140 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Pantech Vega No 6 at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| 4G bands | LTE 800 |
| Speed | HSPA, LTE, EV-DO Rev. A |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, January. Released 2013, February |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 158.6 x 83.2 x 9.9 mm (6.24 x 3.28 x 0.39 in) |
| Weight | 210.5 g (7.41 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Natural IPS Pro LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.9 inches, 96.0 cm2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~373 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean); Flux UX UI |
| Chipset | Qualcomm APQ8064 Snapdragon S4 Pro |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3140 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
● Questions about this phone
When was the Pantech Vega No 6 released?
The Pantech Vega No 6 was announced 2013, January. Released 2013, February.
What is the Pantech Vega No 6's display size?
The Pantech Vega No 6 has a 5.9 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Pantech Vega No 6 have?
The Pantech Vega No 6 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Pantech Vega No 6 have?
The Pantech Vega No 6 is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Pantech Vega No 6 have?
The Pantech Vega No 6 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Pantech Vega No 6 battery capacity?
The Pantech Vega No 6 has a 3140 mAh battery.
Does the Pantech Vega No 6 support 5G?
No, the Pantech Vega No 6 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Pantech Vega No 6 run?
The Pantech Vega No 6 runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Pantech Vega No 6?
AppsApk's editorial team rates the Pantech Vega No 6 at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.