Pantech Vega R3 IM-A850L
2.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2012Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.3 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The Pantech Vega R3 IM-A850L is a smartphone announced 2012. Key specs include a 5.3 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Krait chipset, a 13 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 4.0. AppsApk rates the Pantech Vega R3 IM-A850L at 2.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
2.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| 4G bands | LTE 800 |
| Speed | HSPA, LTE, EV-DO Rev. A |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, October. Released 2012, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 144.7 x 74.3 x 10 mm (5.70 x 2.93 x 0.39 in) |
| Weight | 168.5 g (5.93 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Natural IPS Pro LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.3 inches, 77.4 cm2 (~72.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~277 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm APQ8064 Snapdragon S4 Pro |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 609 USD |
● Questions about this phone
When was the Pantech Vega R3 IM-A850L released?
The Pantech Vega R3 IM-A850L was announced 2012, October. Released 2012, October.
What is the Pantech Vega R3 IM-A850L's display size?
The Pantech Vega R3 IM-A850L has a 5.3 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Pantech Vega R3 IM-A850L have?
The Pantech Vega R3 IM-A850L comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Pantech Vega R3 IM-A850L have?
The Pantech Vega R3 IM-A850L is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Pantech Vega R3 IM-A850L have?
The Pantech Vega R3 IM-A850L features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Pantech Vega R3 IM-A850L battery capacity?
The Pantech Vega R3 IM-A850L has a 2600 mAh battery.
Does the Pantech Vega R3 IM-A850L support 5G?
No, the Pantech Vega R3 IM-A850L does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Pantech Vega R3 IM-A850L run?
The Pantech Vega R3 IM-A850L runs Android 4.0 (full: Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Pantech Vega R3 IM-A850L?
AppsApk's editorial team rates the Pantech Vega R3 IM-A850L at 2.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.