| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Announced | 2015, November |
| Status | Available. Released 2016, February |
| Dimensions | 112 x 48.5 x 13 mm (4.41 x 1.91 x 0.51 in) |
| Weight | 83 g (2.93 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~18.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Card slot | microSD, up to 8 GB |
| Internal | 4MB/4MB RAM |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1 |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery Type | Removable Li-Ion 600 mAh battery |
| Colors | Black, White |