Parla Minu P123
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkGSM
- Display1.8 inches · 128×160
- CameraVGA
- Memory—
- Battery600 mAh
- OS—
Sponsored
The Parla Minu P123 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 1.8 inches display and a 600 mAh battery. AppsApk rates the Parla Minu P123 at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, November |
BODY | |
| Dimensions | 106.5 x 45 x 14 mm (4.19 x 1.77 x 0.55 in) |
| Weight | 73 g without battery (2.57 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~21.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 32Mb 32Mb RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| GPS | No |
| USB | microUSB |
| Radio | Stereo FM radio |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
● Questions about this phone
When was the Parla Minu P123 released?
The Parla Minu P123 was announced 2014, September.
What is the Parla Minu P123's display size?
The Parla Minu P123 has a 1.8 inches display with 128 x 160 pixels (~114 ppi density) resolution.
What is the Parla Minu P123 battery capacity?
The Parla Minu P123 has a 600 mAh battery.
Does the Parla Minu P123 support 5G?
No, the Parla Minu P123 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Parla Minu P123?
AppsApk's editorial team rates the Parla Minu P123 at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.