Parla Zum Bianco
3.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkGSM
- Display1.8 inches · 128×160
- CameraVGA
- Memory—
- Battery600 mAh
- OS—
Sponsored
The Parla Zum Bianco is a smartphone announced 2013. Key specs include a 1.8 inches display and a 600 mAh battery. AppsApk rates the Parla Zum Bianco at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, September. Released 2013, Q4 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 103.8 x 45.8 x 13.4 mm (4.09 x 1.80 x 0.53 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Triple SIM (Mini-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~21.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32Mb/32Mb RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| GPS | No |
| USB | miniUSB |
| Radio | Stereo FM radio |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
● Questions about this phone
When was the Parla Zum Bianco released?
The Parla Zum Bianco was announced 2013, September. Released 2013, Q4.
What is the Parla Zum Bianco's display size?
The Parla Zum Bianco has a 1.8 inches display with 128 x 160 pixels (~114 ppi density) resolution.
What is the Parla Zum Bianco battery capacity?
The Parla Zum Bianco has a 600 mAh battery.
Does the Parla Zum Bianco support 5G?
No, the Parla Zum Bianco does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Parla Zum Bianco?
AppsApk's editorial team rates the Parla Zum Bianco at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.