| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Announced | 2013, September. Released 2013, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 103.8 x 45.8 x 13.4 mm (4.09 x 1.80 x 0.53 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Triple SIM (Mini-SIM) |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~21.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32Mb/32Mb RAM |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | miniUSB |
| Battery Type | Removable Li-Ion 600 mAh battery |
| Colors | White |