Parla Sonic 3.5S
2.7/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.5 inches · 320×480
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery1300 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Parla Sonic 3.5S is a smartphone announced 2015. Key specs include a 3.5 inches display, a 1.0 GHz Cortex-A7 chipset, a 2 MP main camera, a 1300 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Parla Sonic 3.5S at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 - SM35SH079 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, June |
| Status | Available. Released 2015, July |
BODY | |
| Dimensions | 117.8 x 63 x 11.7 mm (4.64 x 2.48 x 0.46 in) |
| Weight | 98 g (3.46 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~49.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Spreadtrum 7715 |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 480p@ 30fps |
| Single | 2 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| GPS | A-GPS only |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
● Questions about this phone
When was the Parla Sonic 3.5S released?
The Parla Sonic 3.5S was announced 2015, June.
What is the Parla Sonic 3.5S's display size?
The Parla Sonic 3.5S has a 3.5 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
What camera does the Parla Sonic 3.5S have?
The Parla Sonic 3.5S features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Parla Sonic 3.5S battery capacity?
The Parla Sonic 3.5S has a 1300 mAh battery.
Does the Parla Sonic 3.5S support 5G?
No, the Parla Sonic 3.5S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Parla Sonic 3.5S run?
The Parla Sonic 3.5S runs Android 4.4 (full: Android 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Parla Sonic 3.5S?
AppsApk's editorial team rates the Parla Sonic 3.5S at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.