Parla Minu P124
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkGSM
- Display1.8 inches · 128×160
- CameraVGA
- Memory—
- Battery600 mAh
- OS—
Sponsored
The Parla Minu P124 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 1.8 inches display and a 600 mAh battery. AppsApk rates the Parla Minu P124 at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, November |
| Status | Available. Released 2016, February |
BODY | |
| Dimensions | 112 x 48.5 x 13 mm (4.41 x 1.91 x 0.51 in) |
| Weight | 83 g (2.93 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~18.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 8 GB |
| Internal | 4MB/4MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1 |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
● Questions about this phone
When was the Parla Minu P124 released?
The Parla Minu P124 was announced 2015, November.
What is the Parla Minu P124's display size?
The Parla Minu P124 has a 1.8 inches display with 128 x 160 pixels (~114 ppi density) resolution.
What is the Parla Minu P124 battery capacity?
The Parla Minu P124 has a 600 mAh battery.
Does the Parla Minu P124 support 5G?
No, the Parla Minu P124 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Parla Minu P124?
AppsApk's editorial team rates the Parla Minu P124 at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.