| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2015, November |
| Status | Available. Released 2015, November |
| Dimensions | 143 x 71.6 x 9.8 mm (5.63 x 2.82 x 0.39 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| CPU | Octa-core 1.3 GHz |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Li-Ion 3000 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | About 222 USD |