Philips I928
3.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Philips I928 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 6.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.7 GHz chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Philips I928 at 3.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/11.5 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, September |
BODY | |
| Dimensions | 160.1 x 81.8 x 8.2 mm (6.30 x 3.22 x 0.32 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~75.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 192 USD |
● Questions about this phone
When was the Philips I928 released?
The Philips I928 was announced 2015, September.
What is the Philips I928's display size?
The Philips I928 has a 6.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Philips I928 have?
The Philips I928 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Philips I928 have?
The Philips I928 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Philips I928 have?
The Philips I928 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Philips I928 battery capacity?
The Philips I928 has a 3000 mAh battery.
Does the Philips I928 support 5G?
No, the Philips I928 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Philips I928 run?
The Philips I928 runs Android 4.4 (full: Android 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Philips I928?
AppsApk's editorial team rates the Philips I928 at 3.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.