Philips S396
3.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Philips S396 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Philips S396 at 3.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
3.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, June |
| Status | Available. Released 2015, June |
BODY | |
| Dimensions | 141.9 x 73 x 9.7 mm (5.59 x 2.87 x 0.38 in) |
| Weight | 151 g (5.33 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6735P (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 70 USD |
● Questions about this phone
When was the Philips S396 released?
The Philips S396 was announced 2015, June.
What is the Philips S396's display size?
The Philips S396 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Philips S396 have?
The Philips S396 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Philips S396 have?
The Philips S396 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Philips S396 have?
The Philips S396 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Philips S396 battery capacity?
The Philips S396 has a 2300 mAh battery.
Does the Philips S396 support 5G?
No, the Philips S396 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Philips S396 run?
The Philips S396 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Philips S396?
AppsApk's editorial team rates the Philips S396 at 3.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.