Philips S388
3.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory—
- Battery1700 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Philips S388 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, a Quad-core 1.3 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 1700 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Philips S388 at 3.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, Q3 |
| Status | Available. Released 2014, Q3 |
BODY | |
| Dimensions | 131 x 67.1 x 9.1 mm (5.16 x 2.64 x 0.36 in) |
| Weight | 136.5 g (4.83 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 173 USD |
● Questions about this phone
When was the Philips S388 released?
The Philips S388 was announced 2014, Q3.
What is the Philips S388's display size?
The Philips S388 has a 4.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
What camera does the Philips S388 have?
The Philips S388 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Philips S388 battery capacity?
The Philips S388 has a 1700 mAh battery.
Does the Philips S388 support 5G?
No, the Philips S388 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Philips S388 run?
The Philips S388 runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Philips S388?
AppsApk's editorial team rates the Philips S388 at 3.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.