| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Announced | 2017, March |
| Status | Available. Released 2017, March |
| Dimensions | 152.3 x 75.3 x 8.2 mm (6.00 x 2.96 x 0.32 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); Amigo 3.5 |
| Chipset | Mediatek MT6755 Helio P10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1/3", 1.12µm, PDAF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2, 1/4", 1.12µm |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
| Charging | Battery charging 10W |
| Colors | Gold, Coffee |
| Price | About 415 USD |