QMobile Noir A1
3.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4010 mAh
- OSAndroid 7
Sponsored
The QMobile Noir A1 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 4010 mAh battery, and runs Android 7. AppsApk rates the QMobile Noir A1 at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
4.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, June |
| Status | Available. Released 2017, July |
BODY | |
| Dimensions | 154.5 x 76.5 x 8.3 mm (6.08 x 3.01 x 0.33 in) |
| Weight | 182 g (6.42 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7 (Nougat); Amigo OS 4 |
| Chipset | Mediatek MT6755 Helio P10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1/3", 1.12µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1/3" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4010 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gray, Gold |
| Price | About 387 USD |
● Questions about this phone
When was the QMobile Noir A1 released?
The QMobile Noir A1 was announced 2017, June.
What is the QMobile Noir A1's display size?
The QMobile Noir A1 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the QMobile Noir A1 have?
The QMobile Noir A1 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the QMobile Noir A1 have?
The QMobile Noir A1 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the QMobile Noir A1 have?
The QMobile Noir A1 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the QMobile Noir A1 battery capacity?
The QMobile Noir A1 has a 4010 mAh battery.
Does the QMobile Noir A1 support 5G?
No, the QMobile Noir A1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the QMobile Noir A1 run?
The QMobile Noir A1 runs Android 7 (full: Android 7 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the QMobile Noir A1?
AppsApk's editorial team rates the QMobile Noir A1 at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.