QMobile J7 Pro
3.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3150 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The QMobile J7 Pro is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3150 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the QMobile J7 Pro at 3.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, May |
| Status | Available. Released 2017, May |
BODY | |
| Dimensions | 154 x 76.6 x 9.2 mm (6.06 x 3.02 x 0.36 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6737T (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3150 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Blue |
| Price | About 253 USD |
● Questions about this phone
When was the QMobile J7 Pro released?
The QMobile J7 Pro was announced 2017, May.
What is the QMobile J7 Pro's display size?
The QMobile J7 Pro has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the QMobile J7 Pro have?
The QMobile J7 Pro comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the QMobile J7 Pro have?
The QMobile J7 Pro is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the QMobile J7 Pro have?
The QMobile J7 Pro features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the QMobile J7 Pro battery capacity?
The QMobile J7 Pro has a 3150 mAh battery.
Does the QMobile J7 Pro support 5G?
No, the QMobile J7 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the QMobile J7 Pro run?
The QMobile J7 Pro runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the QMobile J7 Pro?
AppsApk's editorial team rates the QMobile J7 Pro at 3.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.