QMobile Noir E2
3.7/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The QMobile Noir E2 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the QMobile Noir E2 at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 5(850) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, June |
| Status | Available. Released 2017, June |
BODY | |
| Dimensions | 148.7 x 72.4 x 9.1 mm (5.85 x 2.85 x 0.36 in) |
| SIM | Hybrid Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~69.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6755 Helio P10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB/3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold |
| Models | E2 Noir |
| Price | About 218 USD |
● Questions about this phone
When was the QMobile Noir E2 released?
The QMobile Noir E2 was announced 2017, June.
What is the QMobile Noir E2's display size?
The QMobile Noir E2 has a 5.2 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the QMobile Noir E2 have?
The QMobile Noir E2 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the QMobile Noir E2 have?
The QMobile Noir E2 is available with 16GB / 3GB of internal storage.
What camera does the QMobile Noir E2 have?
The QMobile Noir E2 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the QMobile Noir E2 battery capacity?
The QMobile Noir E2 has a 4000 mAh battery.
Does the QMobile Noir E2 support 5G?
No, the QMobile Noir E2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the QMobile Noir E2 run?
The QMobile Noir E2 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the QMobile Noir E2?
AppsApk's editorial team rates the QMobile Noir E2 at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.