| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| Announced | 2008, February. Released 2008, April |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 106.9 x 46.3 x 10.9 mm (4.21 x 1.82 x 0.43 in) |
| Weight | 81 g (2.86 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 65K colors |
| Resolution | 120 x 160 pixels, 4:3 ratio |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 13MB |
| Single | 1.3 MP |
| Video | No |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | No |
| USB | Proprietary |
| Battery Type | Removable Li-Ion battery |
| Colors | Black |