Sagem Puma Phone
2.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2010Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display2.8 inches · 240×320
- Camera3.15 MP
- Memory—
- Battery880 mAh
- OS—
Sponsored
The Sagem Puma Phone is a smartphone announced 2010. Key specs include a 2.8 inches display, a 3.15 MP main camera, and a 880 mAh battery. AppsApk rates the Sagem Puma Phone at 2.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2010, February. Released 2010, August |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 102 x 56 x 13 mm (4.02 x 2.20 x 0.51 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| Build | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~42.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 8 GB (dedicated slot), 2 GB included |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 880 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 442 USD |
● Questions about this phone
When was the Sagem Puma Phone released?
The Sagem Puma Phone was announced 2010, February. Released 2010, August.
What is the Sagem Puma Phone's display size?
The Sagem Puma Phone has a 2.8 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the Sagem Puma Phone have?
The Sagem Puma Phone features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Sagem Puma Phone battery capacity?
The Sagem Puma Phone has a 880 mAh battery.
Does the Sagem Puma Phone support 5G?
No, the Sagem Puma Phone does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What is AppsApk's rating for the Sagem Puma Phone?
AppsApk's editorial team rates the Sagem Puma Phone at 2.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.