Sagem my421z
2.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2008Discontinued
- NetworkGSM
- Display2.0 inches · 176×220
- Camera1.3 MP
- Memory—
- BatteryRemovable Li-Ion battery
- OS—
Sponsored
The Sagem my421z is a smartphone announced 2008. Key specs include a 2.0 inches display and a 1.3 MP main camera. AppsApk rates the Sagem my421z at 2.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2008, September. Released 2008, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 97 x 46 x 14 mm (3.82 x 1.81 x 0.55 in) |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~28.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 1.3 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | No |
| USB | Proprietary |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion battery |
MISC | |
| Colors | Black, Silver, Pink |
● Questions about this phone
When was the Sagem my421z released?
The Sagem my421z was announced 2008, September. Released 2008, October.
What is the Sagem my421z's display size?
The Sagem my421z has a 2.0 inches display with 176 x 220 pixels (~141 ppi density) resolution.
What camera does the Sagem my421z have?
The Sagem my421z features a 1.3 MP main camera. Specifications: 1.3 MP.
Does the Sagem my421z support 5G?
No, the Sagem my421z does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Sagem my421z?
AppsApk's editorial team rates the Sagem my421z at 2.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.