Sagem my411C Oxbow
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2008Discontinued
- NetworkGSM
- Display— · 128×160
- CameraVGA
- Memory—
- BatteryRemovable Li-Ion battery
- OS—
Sponsored
The Sagem my411C Oxbow is a smartphone announced 2008. AppsApk rates the Sagem my411C Oxbow at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2008, February. Released 2008 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 91 x 46 x 16.5 mm (3.58 x 1.81 x 0.65 in) |
| Weight | 87 g (3.07 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 10MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | No |
| USB | Proprietary |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion battery |
MISC | |
| Colors | Colors |
● Questions about this phone
When was the Sagem my411C Oxbow released?
The Sagem my411C Oxbow was announced 2008, February. Released 2008.
Does the Sagem my411C Oxbow support 5G?
No, the Sagem my411C Oxbow does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Sagem my411C Oxbow?
AppsApk's editorial team rates the Sagem my411C Oxbow at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.