| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| Announced | 2005, November |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 86.8 x 45.8 x 19.2 mm (3.42 x 1.80 x 0.76 in) |
| Weight | 78 g (2.75 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 65K colors |
| Resolution | 130 x 130 pixels, 1:1 ratio |
| Card slot | No |
| Internal | 1.5MB |
| Single | No |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Battery Type | Removable Li-Ion 600 mAh battery |
| Colors | Red Temptation, Black Magic |