Siemens A31
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2005Discontinued
- NetworkGSM
- Display— · 128×128
- CameraNo
- Memory—
- Battery820 mAh
- OS—
Sponsored
The Siemens A31 is a smartphone announced 2005. A 820 mAh battery. AppsApk rates the Siemens A31 at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
LAUNCH | |
| Announced | 2005, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 102 x 46 x 17.6 mm, 75 cc (4.02 x 1.81 x 0.69 in) |
| Weight | 85 g (3.00 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 1.5MB |
MAIN CAMERA | |
| Single | No |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| USB | No |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 820 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Anthracite, Ruby Red |
● Questions about this phone
When was the Siemens A31 released?
The Siemens A31 was announced 2005, November.
What is the Siemens A31 battery capacity?
The Siemens A31 has a 820 mAh battery.
Does the Siemens A31 support 5G?
No, the Siemens A31 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Siemens A31?
AppsApk's editorial team rates the Siemens A31 at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.