Siemens ME75
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2005Discontinued
- NetworkGSM
- Display— · 132×176
- CameraVGA
- Memory—
- Battery1000 mAh
- OS—
Sponsored
The Siemens ME75 is a smartphone announced 2005. A 1000 mAh battery. AppsApk rates the Siemens ME75 at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2005, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 105 x 46 x 18 mm (4.13 x 1.81 x 0.71 in) |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Resolution | 132 x 176 pixels, 4:3 ratio |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 10MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| USB | Proprietary |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Amazon Green, Atlas Grey |
● Questions about this phone
When was the Siemens ME75 released?
The Siemens ME75 was announced 2005, October.
What is the Siemens ME75 battery capacity?
The Siemens ME75 has a 1000 mAh battery.
Does the Siemens ME75 support 5G?
No, the Siemens ME75 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Siemens ME75?
AppsApk's editorial team rates the Siemens ME75 at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.