Siemens AF51
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2005Discontinued
- NetworkGSM
- Display— · 130×130
- CameraNo
- Memory—
- Battery620 mAh
- OS—
Sponsored
The Siemens AF51 is a smartphone announced 2005. A 620 mAh battery. AppsApk rates the Siemens AF51 at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2005, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 79 x 41 x 19.6 mm (3.11 x 1.61 x 0.77 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Resolution | 130 x 130 pixels, 1:1 ratio |
MEMORY | |
| Card slot | No |
MAIN CAMERA | |
| Single | No |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 620 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Panther Black, Dolphin Grey |
● Questions about this phone
When was the Siemens AF51 released?
The Siemens AF51 was announced 2005, November.
What is the Siemens AF51 battery capacity?
The Siemens AF51 has a 620 mAh battery.
Does the Siemens AF51 support 5G?
No, the Siemens AF51 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Siemens AF51?
AppsApk's editorial team rates the Siemens AF51 at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.