| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| Announced | 2005, November |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 102 x 46 x 17.6 mm, 75 cc (4.02 x 1.81 x 0.69 in) |
| Weight | 85 g (3.00 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
| Card slot | No |
| Internal | 1.5MB |
| Single | No |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Battery Type | Removable Li-Ion 820 mAh battery |
| Colors | Anthracite, Ruby Red |