Siemens AP75
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2005Discontinued
- NetworkGSM
- Display— · 128×128
- CameraCIF
- Memory—
- Battery860 mAh
- OS—
Sponsored
The Siemens AP75 is a smartphone announced 2005. A 860 mAh battery. AppsApk rates the Siemens AP75 at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2005, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 102 x 44 x 18 mm (4.02 x 1.73 x 0.71 in) |
| Weight | 86 g (3.03 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
MEMORY | |
| Card slot | No |
MAIN CAMERA | |
| Video | No |
| Single | CIF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | No |
| USB | Proprietary |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 860 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Cosmic Grey |
● Questions about this phone
When was the Siemens AP75 released?
The Siemens AP75 was announced 2005, October.
What is the Siemens AP75 battery capacity?
The Siemens AP75 has a 860 mAh battery.
Does the Siemens AP75 support 5G?
No, the Siemens AP75 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Siemens AP75?
AppsApk's editorial team rates the Siemens AP75 at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.