| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| Announced | 2005, November |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 79 x 41 x 19.6 mm (3.11 x 1.61 x 0.77 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Resolution | 130 x 130 pixels, 1:1 ratio |
| Card slot | No |
| Single | No |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Battery Type | Removable Li-Ion 620 mAh battery |
| Colors | Panther Black, Dolphin Grey |