Siemens AL21
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2005Discontinued
- NetworkGSM
- Display— · 130×130
- CameraNo
- Memory—
- Battery600 mAh
- OS—
Sponsored
The Siemens AL21 is a smartphone announced 2005. A 600 mAh battery. AppsApk rates the Siemens AL21 at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2005, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 86.8 x 45.8 x 19.2 mm (3.42 x 1.80 x 0.76 in) |
| Weight | 78 g (2.75 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Resolution | 130 x 130 pixels, 1:1 ratio |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 1.5MB |
MAIN CAMERA | |
| Single | No |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| USB | Proprietary |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Red Temptation, Black Magic |
● Questions about this phone
When was the Siemens AL21 released?
The Siemens AL21 was announced 2005, November.
What is the Siemens AL21 battery capacity?
The Siemens AL21 has a 600 mAh battery.
Does the Siemens AL21 support 5G?
No, the Siemens AL21 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Siemens AL21?
AppsApk's editorial team rates the Siemens AL21 at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.