| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| Announced | 2005, October |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 105 x 46 x 18 mm (4.13 x 1.81 x 0.71 in) |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 65K colors |
| Resolution | 132 x 176 pixels, 4:3 ratio |
| Card slot | No |
| Internal | 10MB |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Colors | Amazon Green, Atlas Grey |