| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Announced | 2011, Q3. Released 2012, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 126 x 60 x 25 mm (4.96 x 2.36 x 0.98 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.4 cm2 (~16.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| OS | Qualcomm QSC6085 |
| Card slot | microSD, up to 8 GB (dedicated slot) |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0 |