Sonim XP5300 Force 3G
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display2.0 inches · 240×320
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery1950 mAh
- OS—
Sponsored
The Sonim XP5300 Force 3G is a smartphone announced 2011. Key specs include a 2.0 inches display, a 2 MP main camera, and a 1950 mAh battery. AppsApk rates the Sonim XP5300 Force 3G at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1700 / 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, August |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 126 x 60 x 25 mm (4.96 x 2.36 x 0.98 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.4 cm2 (~16.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 16 GB (dedicated slot) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | Yes |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1950 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Black/Yellow |
● Questions about this phone
When was the Sonim XP5300 Force 3G released?
The Sonim XP5300 Force 3G was announced 2011, August.
What is the Sonim XP5300 Force 3G's display size?
The Sonim XP5300 Force 3G has a 2.0 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the Sonim XP5300 Force 3G have?
The Sonim XP5300 Force 3G features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Sonim XP5300 Force 3G battery capacity?
The Sonim XP5300 Force 3G has a 1950 mAh battery.
Does the Sonim XP5300 Force 3G support 5G?
No, the Sonim XP5300 Force 3G does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What is AppsApk's rating for the Sonim XP5300 Force 3G?
AppsApk's editorial team rates the Sonim XP5300 Force 3G at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.