Sonim XP8
4.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4900 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Sonim XP8 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.0 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 12 MP main camera, a 4900 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Sonim XP8 at 4.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 14(700), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 38(2600), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, April |
| Status | Available. Released 2018, May |
BODY | |
| Dimensions | 152 x 79.5 x 18 mm (5.98 x 3.13 x 0.71 in) |
| Weight | 335 g (11.82 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~57.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm SDM630 Snapdragon 630 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 508 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 12 MP, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector; magnetic connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 4) |
| Battery Type | Removable Li-Ion 4900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 775 USD |
● Questions about this phone
When was the Sonim XP8 released?
The Sonim XP8 was announced 2018, April.
What is the Sonim XP8's display size?
The Sonim XP8 has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Sonim XP8 have?
The Sonim XP8 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Sonim XP8 have?
The Sonim XP8 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Sonim XP8 have?
The Sonim XP8 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Sonim XP8 battery capacity?
The Sonim XP8 has a 4900 mAh battery.
Does the Sonim XP8 support 5G?
No, the Sonim XP8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Sonim XP8 run?
The Sonim XP8 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Sonim XP8?
AppsApk's editorial team rates the Sonim XP8 at 4.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN