Sonim XP6
3.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display2.63 inches · 320×432
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4800 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Sonim XP6 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 2.63 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 4800 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Sonim XP6 at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, November |
| Status | Available. Released 2014, December |
BODY | |
| Dimensions | 137 x 64.5 x 20.5 mm (5.39 x 2.54 x 0.81 in) |
| Weight | 270 g (9.52 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.63 inches, 21.3 cm2 (~24.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 432 pixels, 4:3 ratio (~204 ppi density) |
| Protection | Yes |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 8GB/1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 542 USD |
● Questions about this phone
When was the Sonim XP6 released?
The Sonim XP6 was announced 2014, November.
What is the Sonim XP6's display size?
The Sonim XP6 has a 2.63 inches display with 320 x 432 pixels resolution.
How much RAM does the Sonim XP6 have?
The Sonim XP6 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Sonim XP6 have?
The Sonim XP6 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Sonim XP6 have?
The Sonim XP6 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Sonim XP6 battery capacity?
The Sonim XP6 has a 4800 mAh battery.
Does the Sonim XP6 support 5G?
No, the Sonim XP6 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sonim XP6 run?
The Sonim XP6 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Sonim XP6?
AppsApk's editorial team rates the Sonim XP6 at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.