| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - LT18i |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| Announced | 2011, August. Released 2011, September |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 125 x 63 x 8.7 mm (4.92 x 2.48 x 0.34 in) |
| Weight | 117 g (4.13 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | LED-backlit LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.2 inches, 48.6 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~233 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| OS | Android 2.3.4 (Gingerbread), 4.0.4 (Ice Cream Sandwich), not upgradable to 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8255T Snapdragon S2 |
| CPU | 1.4 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 1GB (320MB user available), 512MB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS; GLONASS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Po 1500 mAh battery |
| Colors | Pure White, Midnight Blue, Misty Silver, Gloss Black, Sakura Pink |
| Price | About 232 USD |