Sony Xperia C
6.3/ 10
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2390 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Sony Xperia C is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2390 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Sony Xperia C at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, June |
| Status | Available. Released 2013, July |
BODY | |
| Dimensions | 141.5 x 74.2 x 8.9 mm (5.57 x 2.92 x 0.35 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
| Protection | Yes |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6589 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.6, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2390 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Purple |
| Models | C2305 |
| Price | About 244 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia C released?
The Sony Xperia C was announced 2013, June.
What is the Sony Xperia C's display size?
The Sony Xperia C has a 5.0 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia C have?
The Sony Xperia C comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia C have?
The Sony Xperia C is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia C have?
The Sony Xperia C features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Sony Xperia C battery capacity?
The Sony Xperia C has a 2390 mAh battery.
Does the Sony Xperia C support 5G?
No, the Sony Xperia C does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Sony Xperia C run?
The Sony Xperia C runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia C?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia C at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.