Sony Xperia T3
5.9/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.3 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Sony Xperia T3 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.3 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Sony Xperia T3 at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - D5103 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - D5103 |
| Speed | HSPA 42.2/21.1(D5102)/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, June |
| Status | Available. Released 2014, July |
BODY | |
| Dimensions | 150.7 x 77 x 7 mm (5.93 x 3.03 x 0.28 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.3 inches, 77.4 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~277 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8928-2 Snapdragon 400 (28 nm) (D5103,D5106)/ Qualcomm MSM8228 (D5102) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| Single | 8 MP, f/2.4, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Purple |
| Models | D5103, D5102 |
| Price | About 222 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia T3 released?
The Sony Xperia T3 was announced 2014, June.
What is the Sony Xperia T3's display size?
The Sony Xperia T3 has a 5.3 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia T3 have?
The Sony Xperia T3 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia T3 have?
The Sony Xperia T3 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia T3 have?
The Sony Xperia T3 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Sony Xperia T3 battery capacity?
The Sony Xperia T3 has a 2500 mAh battery.
Does the Sony Xperia T3 support 5G?
No, the Sony Xperia T3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia T3 run?
The Sony Xperia T3 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia T3?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia T3 at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.