| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 38(2600), 66(1700/2100), 71(600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Announced | 2019, July |
| Status | Available. Released 2019, July |
| Dimensions | 148.6 x 71.4 x 8.1 mm (5.85 x 2.81 x 0.32 in) |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 81.1 cm2 (~76.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~295 ppi density) |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM632 Snapdragon 632 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 250 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 250 Silver) |
| GPU | Adreno 506 |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1.12µm, PDAF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2, 1.12µm |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
| Charging | Battery charging 10W |
| Colors | Black |
| Price | About 200 USD |