T-Mobile Revvl
4.6/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The T-Mobile Revvl is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the T-Mobile Revvl at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
4.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 1700 (AWS)/ 1900 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, August |
| Status | Available. Released 2017, August |
BODY | |
| Dimensions | 151.9 x 77 x 8.4 mm (5.98 x 3.03 x 0.33 in) |
| Weight | 157.9 g (5.64 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6738 |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 125 USD |
● Questions about this phone
When was the T-Mobile Revvl released?
The T-Mobile Revvl was announced 2017, August.
What is the T-Mobile Revvl's display size?
The T-Mobile Revvl has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the T-Mobile Revvl have?
The T-Mobile Revvl comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the T-Mobile Revvl have?
The T-Mobile Revvl is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the T-Mobile Revvl have?
The T-Mobile Revvl features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the T-Mobile Revvl battery capacity?
The T-Mobile Revvl has a 3000 mAh battery.
Does the T-Mobile Revvl support 5G?
No, the T-Mobile Revvl does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the T-Mobile Revvl run?
The T-Mobile Revvl runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the T-Mobile Revvl?
AppsApk's editorial team rates the T-Mobile Revvl at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.