T-Mobile Prism II
5.0/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.5 inches · 320×480
- Camera3.15 MP
- Memory4 GB
- Battery1750 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The T-Mobile Prism II is a smartphone announced 2013. Key specs include a 3.5 inches display, up to 4GB storage, a 1.0 GHz Cortex-A5 chipset, a 3.15 MP main camera, a 1750 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the T-Mobile Prism II at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, June. Released 2013, June |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 117 x 62 x 12.4 mm (4.61 x 2.44 x 0.49 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~50.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | 1.0 GHz Cortex-A5 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1750 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 99 USD |
● Questions about this phone
When was the T-Mobile Prism II released?
The T-Mobile Prism II was announced 2013, June. Released 2013, June.
What is the T-Mobile Prism II's display size?
The T-Mobile Prism II has a 3.5 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
How much storage does the T-Mobile Prism II have?
The T-Mobile Prism II is available with 4GB of internal storage.
What camera does the T-Mobile Prism II have?
The T-Mobile Prism II features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the T-Mobile Prism II battery capacity?
The T-Mobile Prism II has a 1750 mAh battery.
Does the T-Mobile Prism II support 5G?
No, the T-Mobile Prism II does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the T-Mobile Prism II run?
The T-Mobile Prism II runs Android 4.1 (full: Android 4.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the T-Mobile Prism II?
AppsApk's editorial team rates the T-Mobile Prism II at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.