T-Mobile Concord
4.6/ 10
Announced 2012Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.5 inches · 320×480
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery1500 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The T-Mobile Concord is a smartphone announced 2012. Key specs include a 3.5 inches display, a 832 MHz chipset, a 2 MP main camera, a 1500 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the T-Mobile Concord at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
4.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, August. Released 2012, August |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 117 x 62 x 11.4 mm (4.61 x 2.44 x 0.45 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~50.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3.5 (Gingerbread) |
| Chipset | BCM21553 |
| CPU | 832 MHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 512MB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 480p |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 88 USD |
● Questions about this phone
When was the T-Mobile Concord released?
The T-Mobile Concord was announced 2012, August. Released 2012, August.
What is the T-Mobile Concord's display size?
The T-Mobile Concord has a 3.5 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
What camera does the T-Mobile Concord have?
The T-Mobile Concord features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the T-Mobile Concord battery capacity?
The T-Mobile Concord has a 1500 mAh battery.
Does the T-Mobile Concord support 5G?
No, the T-Mobile Concord does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the T-Mobile Concord run?
The T-Mobile Concord runs Android 2.3 (full: Android 2.3.5 (Gingerbread)).
What is AppsApk's rating for the T-Mobile Concord?
AppsApk's editorial team rates the T-Mobile Concord at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.